25 LAT SZKÓŁ PRYWATNYCH W GDOWIE
W 2023 roku minęło 25 lat od utworzenia Szkół Prywatnych w Gdowie. Rejestracja szkoły miała miejsce 27 kwietnia 1998 roku przez Kuratora Oświaty w Krakowie. Pierwsza klasa LO rozpoczęła zajęcia 1 września 1998 r. liczyła 26 słuchaczy. W kolejnych miesiącach ich liczba się zwiększała w związku z przenoszeniem z innych szkół. Gdy pierwszy rocznik kończył naukę w 2001 roku były to już 2 klasy i łącznie 47 absolwentów, z których 32 zdało maturę ! Przez wszystkie nasze szkoły wciągu tych 25 lat przewinęło się około 3 tysięcy słuchaczy. W samym Liceum mamy już blisko tysiąc absolwentów a w Studium Policealnym prawie pół tysiąca. W najbliższym czasie utworzymy specjalną stronę na której zamieścimy więcej informacji na ten temat. Może nawet uda się uruchomić imienną listę absolwentów, oczywiście bez określania miejscowości pochodzenia ze względu na ochronę danych.
Szkoła została utworzona w 1998 roku przez miejscowych (gdowskich) nauczycieli: Bogumiłę i Adama Barana. Kurator Oświaty w Krakowie wpisał szkołę do ewidencji placówek oświatowych 27 kwietnia 1998 r. (właśnie obchodziliśmy 25 rocznicę powstania szkoły) a w roku 1999 Rada Powiatu Wielickiego nadała placówce uprawnienia szkoły publicznej. W pierwszych latach funkcjonowania placówka prowadziła edukację w formie stacjonarnej w systemie wieczorowym. Obecnie kształci się słuchaczy w systemie zaocznym, chociaż w ofercie szkoły znajduje się również system wieczorowy (od słuchaczy zależy, jaki system zostanie przyjęty na początku kształcenia). W 2001 roku szkołę ukończyło 47 pierwszych absolwentów. Do 2023 r. już 24 roczniki i prawie tysiąc absolwentów. Wielu absolwentów przystępuje do egzaminu dojrzałości (obecnie maturalnego) i w większości egzamin zdaje. Od 2006 r., czyli od wprowadzenia tak zwanej „nowej matury” organizowanej przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, przez pierwsze 10 lat prawie wszyscy przystępujący zdawali egzamin, co jest ewenementem na skalę krajową, jeżeli chodzi o szkolnictwo dla dorosłych. Wielu naszych absolwentów podejmuje naukę na wyższych uczelniach i je kończy.
Od samego początku istnienia do 2008 r. szkoła wynajmowała za odpłatnością pomieszczenia dydaktyczne w budynku Liceum Ogólnokształcącego w Gdowie przy ul. Bocheńskiej. W 2008 r. szkoła przeprowadziła się do samodzielnego budynku przy ul. Łapanowskiej (obok mostu na Rabie w Gdowie) który był siedzibą szkoły przez 10 lat – do 2018 r. Od września 2018 szkoła posiada nową, już własną siedzibę przy ulicy Myślenickiej 1466 (700 m od Rynku w Gdowie).
Liceum Ogólnokształcące jest obecnie prowadzone w formie zaocznej (chociaż w przeszłości była też forma wieczorowa) oraz kształci na podbudowie programowej szkoły podstawowej, gimnazjum, Szkoły Branżowej 1-stopnia oraz dawnej Zasadniczej Szkoły Zawodowej.
Od kilku lat, w związku z reformą edukacji, likwidacją gimnazjów i wprowadzeniu 4-letnich liceów, absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów obowiązuje 4-letni cykl nauczania a absolwentów szkół branżowych oraz szkół zawodowych 3-letni (zaczynają naukę od klasy drugiej LO).
W programie nauczania występują następujące przedmioty: język polski, język angielski (lub inny do wyboru), historia, biologia, matematyka, fizyka, geografia, chemia, informatyka, wiedza o społeczeństwie.
W przypadku języka obcego i informatyki szkoła dostosowuje się do poziomu słuchaczy i daje możliwość prowadzenia zajęć zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Zajęcia odbywają się dwa dni w tygodniu od 16,00 lub 17,00 do 20,00 (obecnie w poniedziałki i środy) lub w weekendy (piątek wieczorem i sobota) i mają charakter konsultacji. Jako jedyna szkoła w okolicy prowadzi zajęcia w tygodniu, ponieważ posiadając własny budynek, może sobie na to pozwolić. Jest to szczególnie istotne dla osób które w weekendy muszą pracować, np. kucharze, kelnerzy, fryzjerki, kosmetyczki, sprzedawcy itp. i nie mogą w tedy chodzić do szkoły. Również dla tych słuchaczy, którzy po prostu chcą mieć weekendy wolne dla siebie i rodziny. Różnica pomiędzy zajęciami prowadzonymi w tygodniu a w weekendy jest taka, że zajęcia weekendowe muszą się odbywać rzadziej ale za to dłużej – przez 2 lub 3 weekendy w miesiącu w piątki od 16 do 20 oraz w soboty od 8 do 18. Natomiast zajęcia tygodniowe odbywają się częściej, ale za to krócej, bo w każdym tygodniu – w poniedziałki i środy od 16 lub 17 do 19 lub 20. Natomiast obowiązująca do realizacji ilość godzin dydaktycznych jest taka sama w wersji weekendowej jak i tygodniowej. Dlatego, jeżeli ktoś nie może uczestniczyć w zajęciach w danym tygodniu w przypadku wersji z zajęciami w tygodniu, to traci dużo mniej niż ten, kto opuściłby zajęcia w jeden weekend w systemie weekendowym.
W systemie zaocznym nauczyciele nie odpytują na zajęciach i nie robią klasówek. Natomiast pod koniec każdego semestru słuchacze przygotowują w domu pisemnie prace semestralne z poszczególnych przedmiotów na zadane przez uczących tematy. Ich pozytywna ocena jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu w szkole na koniec semestru. Drugim z warunków dopuszczania do egzaminów semestralnych jest wymagana obecność na konsultacjach w wymiarze co najmniej 50 %. Egzamin semestralny zdaje się na koniec semestru z przedmiotów, których uczy się w danym semestrze. Egzamin z języka polskiego, angielskiego i matematyki zdajemy pisemnie i ustnie, z pozostałych przedmiotów tylko ustnie. Egzaminy przeprowadzają znani słuchaczom nauczyciele, którzy prowadzili konsultacje z danych przedmiotów. W systemie zaocznym znaczną część materiału słuchacze muszą więc opanować sami po ukierunkowaniu przez uczącego podczas konsultacji w szkole. Można więc powiedzieć, że jest to taki system nauki jaki występuje na studiach wyższych.
W szkole obowiązują zasady oceniania i promowania właściwe dla szkół dla dorosłych. Dlatego nie ma ocen z zachowania, można wyznaczać egzaminy poprawkowe oraz egzaminy w terminie dodatkowym dla słuchaczy, którzy z ważnych powodów nie mogli przystąpić do egzaminów w okresie sesji egzaminacyjnej. Słuchacze otrzymują również indeksy (takie jak na studiach), gdzie egzaminatorzy wpisują oceny z egzaminów. Świadectwa wystawia się dopiero końcowe, po ukończeniu szkoły.
Szkoła zapewnia możliwość organizacji dodatkowych zajęć, kursów i innych świadczeń edukacyjnych, zgodnie z zainteresowaniami i oczekiwaniami słuchaczy.
W klasie maturalnej organizowane są, w ramach opłaconego czesnego, dodatkowe zajęcia fakultatywne z przedmiotów wybranych przez słuchaczy do egzaminu maturalnego.
Dla słuchaczy pragnących zdawać na wyższe uczelnie, szkoła organizuje dodatkowe zajęcia z przedmiotów, które będą wymagane na uczelni.
Zdawalność egzaminów maturalnych w szkole wynosi od 50 do 100 %, w zależności od rocznika i ilości przystępujących.
W ramach Zespołu działa również Szkoła Policealna. Zajęcia w SP prowadzone są w systemie zaocznym. Odbywają się najczęściej w tygodniu – wtorek, czwartek, od godziny 17,00. Możliwe są również zajęcia w inne dni oraz w weekendy, jeżeli tak ustali cała grupa. Szkoła dostosowuje się do osób pracujących czy dojeżdżających i może ustalać dowolnie godziny rozpoczynania i kończenia zajęć.
W Szkole Policealnej najczęściej prowadzono kształcenie w zawodach: technik informatyk, technik rachunkowości, technik administracji, technik usług pocztowych oraz technik BHP. Szkoła proponowała również kierunki – terapeuta zajęciowy oraz technik ochrony fizycznej osób i mienia. Słuchacze Studium pochodzą z terenu wszystkich okolicznych gmin: Gdów, Dobczyce, Łapanów, Raciechowice, Biskupice, Wieliczka, Bochnia a także Kraków.